fbpx

NOSNÍ SPREJ TAFFIX REDUKUJE RIZIKO PŘENOSU KORONAVIRU NA MINIMUM

V České republice bude brzy dostupný nosní sprej na bázi prášku, který dokáže lidský organismus ochránit před vniknutím různých druhů virů a alergenů. Několik studií už potvrdilo jeho účinek. Jde o další způsob prevence před onemocněním COVID-19.

Nosní sprej Taffix ™ vytváří mechanickou bariéru, která zabraňuje vniknutí virů, bakterií a alergenů do organismu prostřednictvím buněk nosní dutiny. Právě nos je pro více druhů virů vstupní branou do lidského těla. Výjimkou není ani SARS-CoV-2, který je známý pod názvem nový koronavirus.

Taffix ™ funguje na bázi prášku. Ten se při kontaktu s nosní sliznicí přemění na jemnou vrstvu gelu vytvářejícího lokální mikroprostředí s pH 3,5. Tato hodnota je pro viry příliš nízká, už při kontaktu se sliznicí jsou díky tomu eliminovány a nedokáží člověka ohrozit.

Klinická studie, kterou vedla docentka Barbara Mann z Virginské univerzity, prokázala, že gelová vrstva nosního spreje Taffix ™ blokuje přestup virů přes nosní sliznici a zároveň jejich ničí. Při viru SARS-CoV-2 to bylo v této studii dokonce o více než 99%.

“Inovativní přístup spreje Taffix na nás udělal dojem. Věříme, že se stane nepostradatelným ochranným prostředkem, který pomůže snížit šíření viru a bude hrát klíčovou doplňkovou roli v globálním úsilí vynalézt lék nebo vakcínu”, zhodnotila výsledky klinické studie mikrobioložka Barbara Mann.

Taffix ™ se aplikuje do nosních dírek podobně jako jiné spreje. Odlišný je tím, že funguje na bázi prášku. To je zároveň jeho nejdůležitější předností. Prášek totiž vytvoří mikrofilm chránící sliznici nosu už po 50 sekundách a účinek trvá až 5 hodin.

Nejde o náhradu překrytí horních cest dýchacích rouškou, ale o doplňkový preventivní prostředek redukující pravděpodobnost vniknutí nového koronaviru do lidského těla prostřednictvím buněk nosní dutiny na minimum.

Na Český trh přichází s touto novinkou farmaceutická společnost CANDE CZ s.r.o., v níž portfoliu jsou kromě generických léků na předpis i zdravotnické prostředky. Všechny generické léky na předpis uvedené na trh společností CANDE CZ s.r.o., jsou registrovány a schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a zároveň jsou hrazené ze zdravotního pojištění.